زمان مناسب خواب

زمان مناسب خواب

0 ۰
۰

سلام. من یه سوال داشتم اینکه زمان مناسب خواب چه زمانی هست؟ یعنی کی بهتر هست که بخوابیم کی بیدار بشیم و دلیل این زمان ها برای خواب بهتر چی هست؟

1
0 ۰

بهترین بازه زمانی برای خواب بین 10 شب تا 5 صبح هست حالا دلیلش چیه؟ در ادامه بهش می پردازیم.وقتی تازه از خواب بیدار میشید، مغز در امواج 8 تا 13 هرتز فعالیت میکنه. به این دامنه از امواج " دروازه ورود به ضمیر ناخودآگاه" میگن. وقتی بین 4 تا 5 صبح بیدار میشید، امواج مغزی در حوزه ی بین فاز تتا و آلفا هستن که در این وضع مغز در شرایط بهینه برای یادگیری عمیق و پر بازده هست (کاملا هشیار، متمرکز و آرام). در این شرایط شما برای یادگیری، نیازی به تلاش بیش از حد ندارید. در 20 دقیقه اول بعد از بیداری مغز هر آنچه میشنوید، می بینید و در معرضش قرار میگیرید رو جذب میکنه و حس و حال اون روز رو بر اساس این داده های ورودی تنظیم میکنه. علاوه بر سحرخیزی ساعت خواب شب هم بسیار مهمه. بین 1 تا 2 ساعت بعد از غروب خورشید، میزان ملاتونین در بدن شروع به افزایش میکنه. حدود ساعت 10 شب، غلظت ملاتونین به حدی میرسه که بدن نسبت بهش واکنش نشون میده و شروع به ریلکس شدن میکنه در این زمان فعالیت مغز هم کم میشه. همزمان یه سری واکنش های متابولیک و ترمیمی شروع میشه. بین ساعت 10 شب تا 2 صبح میانگین غلظت ملاتونین بالاست و واکنش های ترمیمی هم در حد بالایی هستن و وقتی بخوابید ترمیم بیشترین بازده رو داره. خواب در این بازه با کیفیت ترین خواب هست که منجر به آسودگی بالایی میشه. بعد از ساعت 2 صبح کیفیت خواب میاد پایین و کم کم از خواب عمیق خارج میشید.

امکان پاسخ دهی به این سوال مسدود شده است


برای ارسال پاسخ برای این سوال باید وارد سایت شوید. برای وارد شدن به سایت نیاز به حساب کاربری سایت سوالات دارید. برای ساختن حساب و یا با وارد شدن با حساب کاربری خود روی دکمه زیر کلیک کنید