اثرات MRI

  • تعداد بازدید: ۷۵
  • ایجاد: ۲۶ آبان ۱۳۹۹، ۲۳:۲۰
  • دسته: سلامتی

اثرات MRI

1 ۱
۰
آیا MRI می تواند اثرات آسیب زا و خطرناکی بر روی سلامتی افراد بگذارد؟ و آیا می توان گفت انجام 5 بار  MRI در سال، برای انسان بی خطر می باشد؟

1
1 ۱
یکی از بزرگترین محاسن اسکن MRI، بی خطر بودن آن است. برخلاف روش PTE یا تصویربرداری با مواد رادیو اکتیو پوزیترون دهنده، اشعه ایکس و سیتی اسکن، و بسیاری از روش های دیگر، MRI از ویژگی بافت های بدن در میدان مغناطیسی برای تولید تصاویر استفاده می کند. دستگاه MRI یک میدان مغناطیسی قوی تولید می کند که برای تولید امواج رادیویی، با بافت های بدن برهم کنش دارند که این امواج رادیویی به وسیله یک کامپیوتر تفسیر شده و محل بافت را مشخص می کند.
اگرچه به این معنی نیست که MRI کاملا بدون خطر می باشد. مهمتر از همه این است که دستگاه MRI، اساساً یک آهنربای بسیار بزرگ است. اگر شخصی، در بدن خود، حامل تکه ای فلز مثل ایمپلنت ها یا اعضای مصنوعی، یا فلزات فرورفته در بدن بر اثر تصادفات، یا حتی خالکوبی هایی که نامناسب انجام شده اند، باشد، دستگاه MRI می تواند باعث حرکت بسیار شدید این فلزات شود. در مورد ایمپلنت های طبی، دستگاه MRI می تواند به سادگی هر ترکیب الکتریکی را تخریب نماید. دلایل مختلف زیادی حاکی از این است که فلزاتی در بدن ما وجود دارند؛ به همین دلیل است که متخصصان MRI آموزش می بینند که مکرراً درباره احتمال وجود فلزات در بدنتان سوال نمایند.
علاوه بر موضوع فلزات، در برخی از انواع MRI، از ماده حاجب استفاده می شود. مواد حاجب، مواد شیمیایی قابل تزریق و یا خوراکی هستند که دیدن بافت های مشخصی را در اسکن های MRI افزایش می دهد. این مواد شیمیایی معمولاً به صورت نسبتاً سریع از بدن دفع می شوند؛ و مگر در مواردی که شخص دارای عملکرد پایین کلیه باشد، برای اکثر افراد بی خطر است. هرچند نمونه هایی از واکنش های آلرژیک و عوارض جانبی وجود داشته است. همچنین اخیراً مطالعات بحث برانگیزی، نشان از ارتباط احتمالی بین ماده حاجب با پایه gadolinium و فیبروز نفروژنیک سیستمیک دارد. از این رو سازمان غذا و داروی آمریکا بیان کرده است که این ارتباط فقط در بیمارانی با بیماری های کلیوی، چشمگیر بوده است و این نوع از فیبروز، در بیمارانی با عملکرد کلیوی نرمال، گزارش نشده است.

امکان پاسخ دهی به این سوال مسدود شده است


برای ارسال پاسخ برای این سوال باید وارد سایت شوید. برای وارد شدن به سایت نیاز به حساب کاربری سایت سوالات دارید. برای ساختن حساب و یا با وارد شدن با حساب کاربری خود روی دکمه زیر کلیک کنید