اثرات مایکروویو بر روی مواد غذایی

  • تعداد بازدید: ۶۶
  • ایجاد: ۲۶ آبان ۱۳۹۹، ۲۳:۵۲
  • دسته: سلامتی

اثرات مایکروویو بر روی مواد غذایی

1 ۱
۰
آیا امواج مایکروویو بر سلامت غذاها تاثیر می گذارند؟ و آیا غذاهایی که در مایکروویو آماده می شوند، از نظر سلامتی مشکل دار خواهند بود؟
هنوز هم افرادی وجود دارند که به دلایل مرتبط با سلامتی، از آماده کردن غذا در مایکرویو خودداری می کنند. به گفته آنها:
1. تشعشعات مایکروویو خطرناک است
2. مایکرویو، ویتامین ها و سایر مواد مغذی موجود در غذاها را از بین می برد
آیا شواهد علمی مبنی بر ناسالم بودن غذاهای تهیه شده در مایکروویو، نسبت به غذاهایی که به روش های دیگر تهیه شده اند، وجود دارد؟

1
1 ۱
به طور کلی، پختن به هر روشی که باشد، ارزش غذایی را کاهش داده و یا از بین می برد. این امر به دلایل زیادی اتفاق می افتد:
1. حلالیت: مواد مغذی محلول در آب (مثل ویتامین B و C) اگر داخل آب مثلاً آب جوش پخته شوند، به احتمال زیاد از بین خواهند رفت. مواد مغذی محلول در چربی نیز اگر در محیط چرب پخته شوند و یا به روشی پخته شوند که چربی های آنها در اثر سوختن و یا گریل کردن از بین برود چنین سرنوشتی خواهند داشت.
2. گرما: هم مواد مغذی محلول در آب و هم محلول در چربی، نسبت به حرارت ناشی از هر دستگاه پخت و پز، حساس هستند. در حالی که مواد معدنی، حساسیت کمتری نسبت به حرارت دارند.
3. مدت زمان پخت: پختن غذاها در زمان اندک (مثل مایکروویو، سرخ کردن و ...) اثرات تخریب حرارتی را کاهش می دهد؛ زیرا که ماده غذایی به مدت طولانی در معرض گرما قرار نمی گیرد.
البته، پختن همواره باعث کاهش مواد مغذی نمی شود. برخی از مواد مغذی، پس از پخته شدن، بیشتر در دسترس خواهند بود؛ چراکه گرما باعث شکسته شدن دیواره سلولی ضخیم آنها می شود؛ دیواره ای که که سیستم گوارشی ما قادر به شکستن آن نیست؛ و این امر بدین معنی است که دریافت مواد غذایی مذکور، پس از حرارت دیدن، برای بدن ما راحت تر خواهد بود.
هر روش پخت، ترکیب مختلفی از فاکتورهای ذکرشده در بالاست و بنابراین اثرات متفاوتی روی مواد مغذی غذاها می گذارد. پختن غذاها در مایکرویو امتیازاتی نسبت به روش پختن در آب داشته و قابلیت رسیدن به حرارت بالا را در زمان کوتاهتری دارد. البته این موضوع وابسته به نوع ماده غذایی نیز هست. یعنی اینکه استفاده از مایکروویو گاهی در حفظ مواد مغذی بهتر عمل می کند. برای مثال، جوشاندن اسفناج در آب باعث کاهش بیش از 77 درصدی میزان فولات می شود؛ در حالی که با استفاده از مایکروویو تقریباً این کاهش به صفر می رسد.
البته زمانی که مردم درباره ناسالم بودن غذاهای آماده شده در مایکروویو صحبت می کنند، این موضوع معمولاً به ترس از حرارت ناشی از امواجی برمی گردد که به نوعی غیر طبیعی هستند و غذای مصرفی ما را، در معرض تشعشعات خطرناک قرار می دهد. این مساله در مقالات علمی به همین راحتی پذیرفته نمی شود که این خود  نشان دهنده این است که اجاق های مایکروویو اگر به طور درست و مناسب، استفاده شود بی خطر و موثر خواهد بود؛ البته در 2 مورد باید احتیاط را رعایت کنید:
1. شیر مادر. مجلات علمی معتبر، گرم کردن شیر مادر را در مایکروویو توصیه نمی کنند؛ زیرا خطر گرم کردن مایعات ناهمگن ممکن است باعث ایجاد سوختگی به واسطه مایعات داغ در کودک شود و نیز شواهدی وجود دارد که این امر باعث کاهش خواص ضد حساسیتی آن می شود.
2. بیش از حد گرم کردن مایعات. اگر آب را داخل یک ظرف صاف، داخل مایکرویو گرم کنید ممکن است باعث سوختگی شود.
داغ کردن بیش از حد مایعات، می تواند زمانی اتفاق افتد که یک ظرف آب، داخل مایکروویو گرم شود. زمانی که ظرف را از مایکروویو بیرون آوریم، به نظر می رسد که درجه حرارت آب، زیر نقطه جوش است. اگرچه زمانی که آب را هم بزنیم، مقداری از آن به طور ناگهانی به بخار تبدیل خواهد شد و این بخار آب به شدت از ظرف خارج خواهد شد. روش هایی برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد مایعات در داخل مایکروویو وجود دارد. مثلا قرار دادن یک چوب آبنبات داخل لیوان آب و یا استفاده از یک ظرف با دیواره غیر صاف، یکی از این روش ها است.
در نتیجه، غذاهای گرم شده در مایکروویو یک روش انتخابی بی خطر نسبت به روش های دیگر است. هر یک از روش های پخت، ارزش غذایی غذاها را کاهش خواهد داد. ولی این معمولاً یک معادله پایاپای قابل قبول به خاطر کسب فوایدی است که ناشی پختن است. مایکروویو باعث رادیواکتیو شدن و یا خطرناک شدن غذاها نمی شود.

امکان پاسخ دهی به این سوال مسدود شده است


برای ارسال پاسخ برای این سوال باید وارد سایت شوید. برای وارد شدن به سایت نیاز به حساب کاربری سایت سوالات دارید. برای ساختن حساب و یا با وارد شدن با حساب کاربری خود روی دکمه زیر کلیک کنید