میزان دقت تست های کرونا

  • تعداد بازدید: ۸۲
  • ایجاد: ۱ آذر ۱۳۹۹، ۲۳:۵۲
  • دسته: سلامتی

میزان دقت تست های کرونا

2 ۲
۲
میزان دقت تست های کرونا تا چه اندازه است؟ وکدام تست در تشخیص کرونا دقیق تر است؟

1
1 ۱
متخصصان می گویند تست های تشخیصی فعلی برای کروناویروس جدید، دقت بسیار بالایی دارد در حالی که تست های آنتی بادی چندان قابل اعتماد نیستند.

دو نوع تست تشخیصی رایج وجود دارد. یکی از آنها به دنبال یافتن ماده ژنتیک کروناویروس است در حالی که دیگری تست آنتی ژنی می باشد که به دنبال یافتن پروتئین ها است. متخصصان نظر بر این دارند که تست ها باید به طور درست و صحیح انجام شوند تا موثر باشند.

متداول ترین تست ها برای تشخیص عفونت کروناویروس جدید، در صورت انجام صحیح، 100 درصد موثر می باشند. هرچند که این درصد را نمی توان درباره تست هایی بیان نمود که برای تعیین این مورد انجام می شوند که آیا شما قبلا به این بیماری مبتلا شده اید و آیا آنتی بادی ها در بدن شما ایجاد شده اند؟

دو نوع اصلی از تست ها برای کروناویروس جدید وجود دارد. یکی از آنها بیماری را تشخیص می دهد و دیگری، آنتی بادی ها را.

دو تستی که بیماری را تشخیص می دهند:

تست های تشخیصی، بیماری های فعال را شناسایی می کنند. این تست برای زمانی استد که فکر می کنید در معرض کروناویروس بوده اید و یا علائم کووید 19 را نشان می دهید.

در حال حاضر دو نوع از تست های تشخیصی در دسترس است:

  • تست واکنش زنجیره ای پلیمراز Real-Time مولکولی یا (RT-PCR) که ماده ژنتیک ویروس را شناسایی می کند.
  • تست آنتی ژنی که پروتئین های خاص موجود بر روی سطح ویروس را شناسایی می کند.

تست های (RT-PCR) بینی-حلقی به طور گسترده ای استفاده می شوند و آشناتر هستند. و اکثراً به این صورت است که یک سوآب به طول پانزده و نیم سانتیمتر را به قسمت عمقی بینی می چسبانند تا نمونه های ویروسی را برای تست جمع آوری نمایند.

اگر آزایشات به درستی انجام شوند تست های (RT-PCR) با سواب، قریب به 100 درصد دقیق هستند.

دکتر Wojewoda می گوید که باید افراد را با آزمایشات (RT-PCR) تست کنیم؛ زیرا دقیق ترین تست است.

برای گرفتن دقیق ترین نتیجه، تست (RT-PCR) باید 8 روز بعد از مواجهه مشکوک (با ویروس) و یا بیماری انجام شود تا مطمئن شویم که ماده ویروسی کافی برای شناسایی وجود دارد.
همچنین ممکن است تست ها بسیار دیر انجام شوند، یعنی بعد از اینکه بدن، بیماری را سرکوب کرده باشد. تست ها نیز باید به طور درست انجام شوند، یعنی سواب باید تقریباً 8 سانتیمتر وارد شود تا به حفره ورودی بینی به حلق، برسد.

به گفته پروفسور Schaffner اگر تحت این آزمایش قرار گرفتید و برایتان آزاردهنده بود، پس تست به طور صحیح انجام نشده است.

نتایج مثبت کاذب، اگرچه نادر هستند ولی ممکن است در PCR اتفاق بیفتند. زیرا ماده ژنتیک کروناویروس ممکن است پس از بهبودی از بیماری در بدن باقی بماند.طبق نظر وی می توان گفت که فردی 3 روز پیش به بیماری مبتلا شده است و یا 5 ماه قبل!

سواب ها برای جمع آوری نمونه های تست آنتی ژن نیز استفاده می شوند. امتیازی که این تست ها دارند این است که سریع نتیجه می دهند. (چند ساعت به جای چند ماه). همچنین این تست ها دقت کمتری نسبت به تست های (RT-PCR) دارند. اغلب به این خاطر که تست آنتی ژنی برای ایجاد نتیجه مثبت به مقادیر زیادی از پروتئین ویروسی نیاز دارند.

نتایج منفی کاذب از تست آنتی ژنی ممکن است از 20 تا 30 درصد متغیر باشد.

اگر یک تست آنتی ژنی مثبت باشد می توانید نتیجه را باور کنید. ولی اگر منفی باشد باید به آن شک کنید.

نکاتی درباره تست های آنتی ژنی:

همانگونه که از نامش پیداست، این تست به دنبال یافتن آنتی بادی هایی است که توسطه دستگاه ایمنی شما در پاسخ به عفونت ناشی از کروناویروس ساخته شده اند. تست آنتی بادی تست تشخیصی نیستند.

بنا بر اظهارات FDA (سازمان غذا و دارو) ساخت آنتی بادی ها می تواند روزها و یا هفته ها پس از بیماری ادامه داشته باشد و ممکن است تا چند هفته پس از بهبودی در بدن شما باقی بمانند. به همین علت تست آنتی بادی نباید برای تشخیص عفونت فعال ناشی از کروناویروس استفاده شود. تست های آنتی بادی خیلی هم مفید نیستند.

به صورت ایده آل، یک تست آنتی بادی مثبت به شما خواهد گفت که آیا از کووید 19 یا عفونت کروناویروس بهبود یافته اید و یا نسبت به عفونت های آینده ایمنی دارید. و شما را قادر می سازد که سرکار خود برگردید به مسافرت بروید و در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید؛ بدون خطر انتقال بیماری و یا خطر بیمار شدن مجدد خودتان.

هرچند محققان هنوز نمی دانند آیا وجود آنتی بادی ها به معنی این است که شما ایمنی کسب کرده اید و یا هنوز هم ممکن است توسط سویه دیگری از ویروس بیمار شوید و یا این ایمنی برای چه مدت است؟

محققان می گویند تست های آنتی بادی مشکل ساز هستند؛ زیرا می توانند به صورت نادرست استعمال شوند. ممکن است فکر کنید آگر تست آنتی بادی شما مثبت باشد، نباید از ماسک استفاده کنید و یا فاصله اجتماعی را رعایت نمایید. ولی آنتی بادی ها به ما نمی گویند که آیا در برابر بیماری های آینده ایمنی داریم؟

تست های آنتی بادی همچنین ممکن است نتایج مثبت کاذب دهند. کار آنتی بادی ها چسبیدن به آنتی ژن ها است. بنابراین اگر به نوع دیگری از کروناویروس واکنش نشان دهند می توانند نتیجه مثبتی در تست ایجاد کنند.

اگر روشی که بدن انسان، کروناویروس را کنترل می کند به واسطه پاسخ آنتی بادی باشد، تست های آنتی بادی تواناتر خواهند بود. اگر نه، کاربردی نخواهند بود.

آزمایش کردن تست ها:

در حال حاضر هر تست کووید 19 که در ایالات متحده در دسترس است توسط FDA و EUA آزمایش شده است.

EUA و FDA تست های کروناویروس جدید امکان می دهد که به سرعت وارد بازار شوند؛ بدون اینکه تحقیقات و آزمایشاتی که به صورت نرمال برای تایید توسط FDA مورد نیاز است بر روی آنها انجام شود.

کدام تست بهترین است؟

متخصصان به طور کلی با این موضوع موافق هستند که تست های RT-PCR دقیقتر و مفیدتر از تست آنتی ژن و آنتی بادی هستند و بهتر است به عنوان تست تایید استفاده شوند.

برخی از آزمایشگاه ها در حال استفاده از چندینن تست، برای سبقت در رسیدن به نتیجه در کوتاهترین زمان هستند. آنها همچنین زمانی که تقاضا زیاد باشد از تست های سریع استفاده می کنند. ولی تست هایی که طولانی تر هستند دقت بیشتری دارند.

در حالی که برخی از تست ها سریعتر از سایر تست ها نتیجه می دهند، بزرگترین عامل محدودیت در روند نتایج، کمبود واکنشگرهاست؛ یعنی همان مواد شیمیایی که برای انجام تست به کار می روند.

امکان پاسخ دهی به این سوال مسدود شده است


برای ارسال پاسخ برای این سوال باید وارد سایت شوید. برای وارد شدن به سایت نیاز به حساب کاربری سایت سوالات دارید. برای ساختن حساب و یا با وارد شدن با حساب کاربری خود روی دکمه زیر کلیک کنید